Przydomowe oczyszczalnie ścieków - Vad...

Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jaką oczyszczalnię wybrać - Technologia

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to urządzenia, które neutralizują ścieki powstające w domu, gospodarstwie, hotelu. Już na etapie  budowy np. domu powinniśmy wiedzieć,  czy na danej działce podłączamy się do istniejącej sieci, czy będziemy musieli zając się ściekami w inny sposób.
O tym, czy ścieki możemy bez problemu odprowadzić bezpośrednio do gruntu decyduje Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2006 r. nr 137, poz. 984).
Dyrektywa Unijna nakłada obowiązek wyposażenia państwa członkowskie w kanalizację zbiorczą dla aglomeracji powyżej 2 tys. mieszkańców. Jednak w Polsce wiele aglomeracji ma rozproszone domostwa i tworzenie kanalizacji jest nieuzasadnione ekonomicznie. I tu  na ratunek właśnie przychodzi przydomowa oczyszczalnia ścieków.

 

Zgodę na budowę oczyszczalni otrzymujemy wówczas, gdy w miejscu zamieszkania brak jest sieci kanalizacyjnej i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje inwestycji w tym zakresie.




Jak działają?

W prosty sposób omawiając sposób neutralizacji ścieków odbywa się poprzez filtrację ścieku i rozdzielenie go na osad oraz wodę. Osad jest wywożony specjalnymi beczkowozami i neutralizowany, a powstałą po filtracji wodę możemy odprowadzić np. do rowu melioracyjnego, gruntu lub „podlewać nią kwiaty”. Woda ta, ze względu na swój stopień czystości nie nadaje się do picia, ale śmiało może znaleźć zastosowanie  w gospodarstwie.

Mnogość technologii oczyszczania ścieków, jakie są dostępne na rynku, powoduje to, że klient gubi się i nie wie co jest dla niego najkorzystniejsze. Dlatego poświęciliśmy na omówienie i porównanie każdej z nich oddzielny rozdział.




Czy warto?

Jak najbardziej. Zwykły człowiek produkuje bardzo duże ilości ścieków. Zagrażają one nie tylko środowisku, ale również jemu samemu. Narzucona przez Unię Europejską dyrektywa oraz wiele polskich uwarunkowań prawnych zmusza nas do dbania o środowisko. Jeżeli nie możemy fizycznie podłączyć się do kanalizacji jedynym akceptowalnym sposobem na niwelowanie skutków zanieczyszczenia ściekami jest właśnie przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Tylko pełna świadomość zagrożeń i odpowiedzialność za nasze otoczenie pozwoli zachować czyste środowisko na lata.




Dlaczego nie szambo?

Stosowanie szamba uzasadnione jest w momencie np. zasiedlenia, gdzie w perspektywie 2-3 lat będzie możliwość podłączenia się do kanalizacji zbiorczej. Szambo jest także jedynym rozwiązaniem,
    • gdy działka znajduje się terenie chronionym z zakazem odprowadzania ścieków/wody  do gruntu,
    • gdy gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego przewidującego stosowanie przydomowych oczyszczalni,
    • gdy sąsiad posiadający odbiornik u siebie na działce – nie wyraża zgody na wprowadzanie ścieków, gdy np. warstwa gruntu nieprzepuszczalnego jest głęboka i nie ma możliwości odprowadzenia wody do np. stawu, rowu.




Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków - Złoża zraszane

Biologiczne złoża zraszane są znane w oczyszczaniu ścieków już od ponad 100 lat. Ich ponadczasowość i efekt środowiskowy zostały użyte w produkcie BioTec™ firmy Kingspan.
Kingspan Environmental jest liderem branży ochrony środowiska w Europie. Marka Kingspan Klargester to część całej grupy odpowiadająca za gospodarkę wodno-ściekową. Funkcjonuje na rynku europejskim od ponad 60 lat, jako dostawca kompletnych i nowoczesnych rozwiązań wodno-ściekowych.

Oczyszczalnia BioTec™ to niezawodne, wydajne i ekologiczne rozwiązanie z zakresu odprowadzania ścieków dla 1-5 gospodarstw domowych, które nie posiadają dostępu do kanalizacji sanitarnej, aż do urządzeń mogących obsłużyć do 375 RLM. Znajduje również zastosowanie jako rozbudowa istniejących osadników gnilnych.

Przy oczyszczaniu ścieków BioTec™ wykorzystuje się sprawdzone procesy biologiczne, które zachodzą
3-etapowo wewnątrz zbiornika:

    • ETAP 1: osadzanie elementów gruboziarnistych, zatrzymanie tłuszczy, rozcieńczenie chemii domowej w dwukomorowym osadniku wstępnym

    • ETAP 2: zraszanie i wielokrotny przepływ ścieku pozbawionego elementów stałych przez złoże biologiczne

    • ETAP 3: ostateczne osadzenie się elementów stałych. Przy dopływie do oczyszczalni standardowych ścieków gospodarczo-bytowych, ścieki na odpływie charakteryzują się następującymi parametrami: 20 mg/l BZT5 , 30 mg/l zawiesiny oraz 20 mg/l amoniaku

 

Elementy składowe oczyszczalni przydomowej BioTec

 

Po uzyskaniu zgody odpowiednich władz, oczyszczone ścieki z oczyszczalni można odprowadzić do wód powierzchniowych, do systemu rozsączającego, lub pod warunkiem, że wynik testu perkolacyjnego jest zadowalający – do studzienki chłonnej.

 

Zalety

  • Bardzo wysoka skuteczność oczyszczania potwierdzona certyfikatem CE; testy zgodne z PN-EN:12566-3+A2:2013.

  • Prosta konstrukcja to mniej problemów i mała awaryjność.

  • Trwały, monolityczny zbiornik wykonany z odpornego na agresywne środowisko GRP.

  • Odporna na nierównomierność dopływu technologia złóż zraszanych.

  • Łatwy dostęp z poziomu pokrywy do elementów eksploatacyjnych.

  • Niskie koszty eksploatacji.

  • Bardzo mała awaryjność.

  • Zautomatyzowana praca.

  • Opcjonalna zintegrowana pompownia ścieku oczyszczonego.

  • 60 lat doświadczeń zaowocowało ponad 250 tysiącami instalacji oczyszczalni na terenie Europy.
     

 

Wady

  • Minimalne zagłębienie rury dopływowej na 100cm.

  • Brak możliwości stosowania w dużych aglomeracjach ze względu na redukcję biogenów.

 

Projekt, montaż, eksploatacja

Oczyszczalnia ścieków po montażu

 Urządzenie jest tak zaprojektowane, aby po instalacji pokrywa była umieszczona na poziomie terenu. Jeśli wymagają tego inne względy np. estetyczne, pokrywa może wystawać ponad teren. Oczyszczalnię należy umieścić na warstwie chudego betonu i obsypać żwirem – w przypadku gruntu suchego lub chudym betonem - w przypadku gruntu nawodnionego. Dmuchawę można umieścić w dowolnym miejscu na poziomie terenu w odległości od oczyszczalni nieprzekraczającej 15 m.

Przy standardowej eksploatacji oczyszczalnia będzie wymagała okresowego opróżniania z osadu – np. dla jednostki do 6RLM raz na 12 miesięcy. Wyposażona jest także w panel kontrolny, który ma za zadanie informować Państwa o potencjalnej awarii i sam ten problem diagnozuje. Firma Kingspan Environmental udostępnia kontakt do firm instalacyjnych, które mogą przeprowadzić pełny rozruch oczyszczalni oraz obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną.

 




Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków - Złoża zraszane pasywnie

Reprezentantem tego typu technologii jest szwedzka firma FANN VA-Teknik AB z oddziałem w Polsce FANN Polska Sp. z o.o. Polityka firmy kładzie duży nacisk na rozwiązania innowacyjne i proekologiczne.

Fann logo
Ich system IN-DRAN to modułowy system oczyszczania ścieków. Konstruuje się pola infiltracyjne, na których oczyszczona woda powoli wsiąka do gleby lub, jeśli gleba jest zbyt gęsta, buduje się złoże, z którego woda jest odprowadzana do studni zbierającej. Technologia oczyszczania ścieków oparta jest na trzech etapach:

I etap mechaniczny: W osadniku gnilnym następuje sedymentacja osadu oraz flotacja tłuszczy (I stopnień) oraz biologiczne beztlenowe (II stopień) oczyszczanie ścieków. Aby zapobiec wynoszeniu osadu z osadnika gnilnego powinien on być regularnie opróżniany.

II etap oczyszczanie biologiczne: W systemie drenażu rozsączającego, na powierzchni materiału, z którego zbudowana jest warstwa filtracyjna, tworzy się błona biologiczna dzięki, której zachodzi redukcja zanieczyszczeń zawartych w ściekach w procesie tlenowego, biologicznego rozkładu (III stopień). W warstwie gruntu rodzimego pod drenażem rozsączającym następuje filtracja i końcowe doczyszczanie ścieków (między innymi usuwanie fosforanów).

III etap oczyszczanie chemiczne: W przypadku wymaganego dużego stopnia redukcji związków biogennych tj. azotu i fosforu dodatkowo do oczyszczalni stosowany jest reduktor fosforu tzw. EKOTREAT, który za pomocą odpowiednich flokulantów redukuje ilość azotu i fosforu.
W celu umożliwienia odpływu wody z warstwy filtracyjnej, wielkość systemu musi być dopasowana do lokalnych warunków gruntowych. Łatwo przepuszczalne grunty, takie jak żwir i piasek wymagają mniejszej powierzchni terenu, podczas gdy grunty słabo przepuszczalne jak np. gliny czy iły wymagają większej powierzchni, jak również specjalnego przygotowania podłoża.

złoża zaraszane pasywnie podczas montażu

Pojedynczy moduł IN-DRÄN z którego są zbudowane złoża piaskowe ma wymiary: 1,20 x 0,60 x 0,20 m
(dł. x szer. x wys.). Moduły układane są w rzędzie jeden za drugim z rurą rozsączającą umieszczoną na nich. Moduły, rura oraz pole drenażowe przykryte są geowłókniną, a następnie zasypane gruntem rodzimym.

W zależności od wielkości oczyszczalni system może wymagać budowy studzienki rozdzielczej.

Zastosowane w systemie moduły IN-DRÄN zapewniają około dziesięciokrotnie większą powierzchnię dla rozwoju błony biologicznej. Specyficzna konstrukcja IN-DRÄN przyczynia się do tego, że flora bakteryjna ma zawsze zapewniony dostęp tlenu, nawet wtedy, kiedy następuje spiętrzenie ścieków. Zaletą IN-DRÄN jest również to, że pory w warstwie filtracyjnej znajdującej się bezpośrednio pod modułem nie są blokowane. Rozdział ścieków nad warstwą filtracyjną jest równomierny, co ma pozytywny wpływ na końcowy efekt oczyszczania ścieków.

 

Zalety

  • Na prawie wszystkie warunki gruntowe.

  • Nie posiadają żadnych części ruchomych.

  • Brak zużycia energii elektrycznej.

  • Bardzo niskie koszty eksploatacyjne (ok. 100 zł/rok).

  • Pojedynczy drenaż.

  • Mała powierzchnia zabudowy (w porównaniu do konwencjonalnych metod oczyszczania ścieków- oczyszczalni drenażowych).

  • Nie wymaga stosowania aktywatorów biologicznych.

  • Nie wymagają kosztownych, okresowych przeglądów technicznych.

  • Osadniki gnilne o wytrzymałej konstrukcji, nie wymagają fundamentu.

  • Bardzo dobre wyniki oczyszczania.

  • Ponad dwukrotnie dłuższy okres eksploatacji niż tradycyjnych oczyszczalni.

  • Tolerancja na nieregularne zrzuty ścieków.

  • Posiada certyfikaty zgodne z normą PN-EN 12566-3 A2:2013.

 

Wady

  • Nierównomierny rozkład ścieków w kanale, w przypadku braku precyzji w położeniu rury odpływowej.

  • Bakterie odpowiedzialne za redukcję zanieczyszczeń w przydomowej oczyszczalni ścieków są wrażliwe na niektóre środki chemiczne (środki dezynfekcyjne, odcieki ze stacji uzdatniania wody) dlatego należy uważnie przeanalizować ich używanie w domu.

  • Pole powierzchni pod zabudowę większe niż w oczyszczalniach z bioreaktorem.

 

Projekt, montaż i eksploatacja

Podczas projektowania oczyszczalni ścieków typu IN-DRÄN należy przyjąć zakładany maksymalny dobowy przepływ ścieków.
Ilość modułów oraz wielkość złoża pisakowego zależy od przepustowości oczyszczalni.
Rozmiar osadnika gnilnego zależy od projektowanego przepływu, czyli liczby podłączonych gospodarstw domowych, częstotliwości usuwania osadów  oraz doposażenia instalacji w urządzenie do usuwania związków biogennych.
Montaż oczyszczalni z modułami IN-DRÄN jest bardzo prosty i można go wykonać w jeden dzień roboczy,
w niektórych przypadkach, jeżeli mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych, trudnymi warunkami atmosferycznymi wówczas montaż może się przedłużyć do dwóch dni.
W związku z tym, że oczyszczalnia ścieków oparta jest na złożu pasywnym jej eksploatacja ogranicza się jedynie do wywozu osadu z osadnika raz w roku.

 

 


Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków - Złoża obrotowe

Technologia złóż tarczowych znana jest od połowy zeszłego wieku, mimo to stosowanie jej- szczególnie w małych systemach oczyszczania ścieków, stanowi w dalszym ciągu pewną innowacje.
Kingspan Klargester logo

Firma Kingspan w swoim portfolio posiada urządzenia BioDisc® od roku 1974, kiedy to powstała pierwsza, kompaktowa mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków, pracująca w technologii złóż obrotowych w monolitycznym zbiorniku z GRP. Na dzień dzisiejszy oczyszczalnie BioDisc® można zastosować dla rozwiązań typowo przydomowych do 6 mieszkańców, kończąc na jednostkach większych do 150 mieszkańców.
Złoża obrotowe - przekrój
Urządzenie składa się z czterech stref: osadnika wstępnego, dwóch stref biologicznych ze złożem tarczowym  oraz osadnika wtórnego.
Proces oczyszczalnia rozpoczyna się w osadniku wstępnym, gdzie następują procesy sedymentacji frakcji opadającej, oraz flotacji substancji lekkich- głównie tłuszczy. Powstały w osadniku wstępnym kożuch na powierzchni oraz osad na dnie zbiornika podlega procesom fermentacji w warunkach beztlenowych, gdzie po określonym czasie (na przykład raz w roku dla oczyszczalni do 6 mieszkańców) podlega wybraniu poprzez tabór asenizacyjny. (Rys. 1)
Z osadnika wstępnego podczyszczony ściek, na zasadzie naczyń połączonych - grawitacyjnie trafia do pierwszej części oczyszczania tlenowego. Na obracającym się wale napędowym umocowanych jest obok siebie kilka pakietów okrągłych tarcz z polipropylenu. Dyski obracane są dzięki silnikowi o niewielkiej mocy, dzięki czemu mają dostęp zarówno do tlenu w powietrzu atmosferycznym, jak również związków azotu i fosforu w ściekach. To z kolei umożliwia rozwój mikroorganizmów tlenowych (biomasa) na tarczach, które rozkładają substancje organiczne zawarte w ściekach powodując ich dalsze oczyszczalnie. (Rys. 2)

Rys.1 Rys.2


Ściek po pierwszej strefie biologicznej trafia do drugiej poprzez zastosowanie systemu czerpakowego. Pomiędzy obiema strefami znajduje się przegroda, która izoluje je hydraulicznie. Czerpaki zamontowane do tarcz w pierwszej strefie, podczas ruchu obrotowego złoża mają możliwość zaczerpnięcia ścieku z pierwszej strefy i przelania go do drugiej strefy za przegrodą. System czerpakowy umożliwia retencjonowanie na przegrodzie między strefami zrzutów udarowych do oczyszczalni, aby w momencie mniejszych dopływów sukcesywnie obniżać retencje. Ta właściwość oczyszczalni daje jej przewagę nad rozwiązaniami przepływowymi, bez stosowania dodatkowych urządzeń mniej lub bardziej awaryjnych typu pompy, elektrozawory etc. (Rys.3)
Ściek oczyszczony po części biologicznej, trafia grawitacyjnie do osadnika wtórnego, gdzie redukowany jest ewentualny osad nadmierny, powstały w części biologicznej. Po tym etapie oczyszczona ciecz trafia do odbiornika jakim może być grunt lub ciek wodny. (Rys. 4)

Rys.3 Rys.4



Dzięki powyższemu procesowi powstają biologicznie oczyszczone ścieki spełniające najwyższe wymagania jakościowe potwierdzone badaniami zgodnie z PN-EN: 12566-3+A2:2013 (certyfikat CE). Warto nadmienić, iż firma Kingspan jako jedna z pierwszych w Polsce, wykonała powyższe badania w roku 2005 w pierwszym w Europie i najbardziej renomowanym laboratorium notyfikowanym w Aachen (Niemcy).

Fot. Oczyszczalnia przydomowa BioDisc® do 6 mieszkańców



Znając idee pracy oczyszczalni pracujących w technologii złóż tarczowych, warto wymienić realne korzyści wynikające z tej technologii, rzutujące na późniejszą eksploatację.

Prostota działania
W odróżnieniu od zdecydowanej większości rozwiązań na Polskim rynku, oczyszczalnie BioDisc® nie są wyposażone w takie elementy jak: sprężarki, dyfuzory, elektrozawory, filtry etc.
W rzeczywistości jedynym elementem elektrycznym w oczyszczalni jest prosty silnik elektryczny o niewielkiej mocy (dla rozwiązań do 12 osób moc 50 W, do 35 osób 75W itd.). Silnik odpowiada za równoważenie przepływu w oczyszczalni oraz dostarczanie tlenu bakteriom, a jego praca jest ciągła, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania sterowników. W czasie eksploatacji Producent nie wymaga  prac konserwacyjnych przy silniku.

Dawkowanie ścieku
Każda oczyszczalnia posiada system dawkowania ścieku poprzez kubeczki. Wyrównuje on przepływ przez oczyszczalnię w ciągu doby, gwarantując stały dopływ pożywienia dla bakterii tlenowych. Im bardziej stabilnie dopływa ściek, tym urządzenie jest bardziej efektywne. System jest mechaniczny i wykorzystuje ruch tarcz, dzięki czemu nie komplikujemy działania jednostki.

Duża elastyczność pracy
Złoża tarczowe charakteryzują się bardzo dobrymi możliwościami samoregulacji procesu oczyszczania. W praktyce oznacza to, że oczyszczalnia BioDisc® osiąga pełną efektywność pracy przy stałych dopływach do oczyszczalni już od 10-30% dopływu maksymalnego. Jest to na pewno kluczowa właściwość przy obiektach sezonowych, takich jak domy wczasowe, hotele, pensjonaty, ale również przy tradycyjnych zastosowaniach przydomowych, gdzie po 10-15 latach nierzadko ilość mieszkańców w gospodarstwie domowym ulega znacznym zmianom.

Brak uciążliwości zapachowej, oraz dźwiękowej
Jak wspomniano wcześniej, oczyszczalnia nie ma sprężarki, gdyż napowietrzanie następuje niejako w sposób grawitacyjny- wymiana powietrza jest kilkudziesięciokrotnie mniejsza niż w oczyszczalniach ze sprężarkami. Łatwo sobie wyobrazić, że w momencie gdy sprężarka nie wtłacza do ścieku, w każdej godzinie, kilku metrów sześciennych powietrza, które jest odprowadzane poprzez wentylację, wówczas nie ma też ryzyka przykrych zapachów w okolicy oczyszczalni. Dodatkowo brak sprężarki powoduje, że praca oczyszczalni jest całkowicie niesłyszalna dla otoczenia (45dB).

Odporność na nierównomierne dopływy
Opisany wcześniej system czerpakowy zabezpiecza oczyszczalnie przed nagłymi zrzutami ścieków i ryzykiem ich niedoczyszczania w takich sytuacjach. Przegroda pomiędzy strefami biologicznymi w oczyszczalni jest w stanie retencjonować do 25% przepływu nominalnego dobowego w oczyszczalni. Przykładowo w oczyszczalni BioDisc® BA, która jest przewidziana dla 6 stałych użytkowników, przepływ maksymalny dobowy wynosi 1,2m3/doba, a więc jest ona w stanie przyjąć i zretencjonować chwilowy dopływ ścieków w objętości równej 1,2*25%=300 l. Oczywiście pamiętajmy o tym, że jest to możliwość przyjęcia tej ilości ścieków w jednym momencie, a na przestrzeni już np. godziny będzie to większa wartość.

Automatyka i prosta eksploatacja
Oczyszczalnie BioDisc® są w pełni zautomatyzowane, nie potrzebują stałego nadzoru, dodawania biopreparatów oraz nie wpływają negatywnie na otoczenie. Do każdego urządzenia dostarczany jest elektroniczny panel kontrolny, który nie tylko informuje użytkownika o potencjalnej awarii, ale też diagnozuje usterkę poprzez wyświetlenie kodu błędu na wyświetlaczu. Rozwiązanie bardzo ułatwia eksploatację, zwłaszcza w wieloletnim okresie eksploatacji. Wyposażeniem dodatkowym mogą być czujniki wysokiego poziomu ścieku, dodatkowe alarmy wizualne czy sygnalizacja GPS/GPRS.


Zalety

  • Wysoka skuteczność potwierdzona badaniami zgodnie z PN-EN:12566-3 (z późniejszymi zmianami), certyfikat CE, większe jednostki zgodne z PN-EN:12255.

  • Monolityczny zbiornik z GRP- odporność na agresywne środowisko.

  • Prosta budowa- brak dyfuzorów, sprężarek, skomplikowanej automatyki.

  • Mała powierzchnia zabudowy.

  • Odporność na nierównomierny dopływ dzięki systemowi regulacji poprzez kubeczki.

  • Cicha praca.

  • Brak nieprzyjemnych zapachów niezależnie od warunków pogodowych.

  • Niskie koszty eksploatacji: niewielkie zużycie energii oraz duży osadnik wstępny.

  • Eksploatacja bez konieczność stałego nadzoru.

  • Marka posiadająca ponad 300 tyś. instalacji na świecie.


Wady

  • Cena zakupu.

  • Duża pokrywa.


Projekt, montaż i eksploatacja


Ze względu na zintegrowane części osadnikowe, urządzenia są kompaktowe i mieszczą się w monolitycznych zbiornikach z GRP- żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym.  Jest to materiał nienasiąkliwy, trwały i odporny na agresywne środowisko, stosowany między innymi w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i lotniczym.
Montaż jednostek można wykonywać zarówno przy niskim, jak i wysokim poziomie wód gruntowych. W sytuacji instalacji w warunkach wysokich poziomów wód gruntowych należy przewidzieć odpowiednie zakotwienie i zastosowanie obsypki betonowej równoważącej siłę wyporu w sytuacjach odpompowywania osadów.
W przypadku oczyszczalni mniejszych montaż zazwyczaj zajmuje kilka godzin, oczyszczalni lokalnych do kilku dni.
Eksploatacja oczyszczalni w technologii złóż tarczowych nie jest wymagająca. W przypadku oczyszczalni przydomowych np. do 6 osób, użytkownik musi zadbać o dopływ ścieku, zasilanie elektryczne (moc motoreduktora 50W, koszt ok. 17 zł./mieś) oraz zadbać o wywóz raz do roku osadów. Ze względu na prostą konstrukcję, w której nie występują dmuchawy, filtry, dyfuzory i elektrozawory, nie ma konieczności wykonywania innych czynności serwisowych.
Ze względu na zastosowanie bardzo wydajnych motoreduktorów koszty energii elektrycznej są bardzo niskie. Przykładem może być oczyszczalnia do 35RLM z motoreduktorem 75W, dla której miesięczny koszt energii elektrycznej nie powinien być większy niż 30zł, a więc 3zł na rodzinę.
W przypadku oczyszczalni ścieków większych, należy częściej wywozić osad nadmierny- np. w przypadku oczyszczalni do 70RLM co 6 miesięcy, czy do 225RLM co 3 miesiące, oraz zadbać o uzupełnienie smaru
w smarownicach łożysk- tylko w urządzeniach powyżej 70RLM. Smarownice wymieniamy tylko raz w roku, dzięki czemu oczyszczalnie należą do bardzo prostych i tanich w eksploatacji.
Ważnym aspektem z punktu widzenia eksploatacyjnego jest bardzo łatwy dostęp z poziomu pokrywy do elementów mechanicznych oraz bardzo cicha i minimalizująca powstanie odorów praca.

 Oczyszczalnie w technologii złóż obrotowych naszej ofercie:


złoża obrotowe


Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków - Osad czynny ze złożem biologicznym

Oczyszczalnia przepływowa z osadem czynnym niskoobciążonym wspomaganym złożem biologicznym

Technologia reprezentowana przez litewską firmę Traidenis jest połączeniem zalet techniki osadu czynnego oraz złoża biologicznego. Osad czynny gwarantuje przydomowej oczyszczalni wysoką redukcję zanieczyszczeń, z kolei błona biologiczna osiadła na złożu zapewnia stabilną pracę, nawet w przypadku nierównomiernego dopływu ścieków czy chwilowego braku dostarczania surowych ścieków(np. okresy urlopowe). Jednoczesne zastosowanie obu wymienionych technologii pozwoliło wyeliminować ich słabe punkty oraz uzyskać najwyższy stopień oczyszczenia ścieków.

Traidenis logo
Oczyszczalnia NV została przemyślana w taki sposób, aby użytkownik jak najmniej ingerował w jej funkcjonowanie. Idąc w tym kierunku zaprojektowano i wdrożono typoszereg oczyszczalni NV. W ich budowie wyróżnia się jedynie dwie komory, wewnętrzną (komora napowietrzania) oraz zewnętrzną, pełniącą rolę osadnika wtórnego. Ścieki wpływają do komory wewnętrznej, gdzie są napowietrzane przez powietrze dostarczane za pomocą dmuchawy membranowej.

Powietrze spełnia tu podwójną funkcję, dostarcza tlen mikroorganizmom umożliwiając im tym samym namnażanie się, a unoszące się ku górze pęcherzyki powietrza powodują mieszanie się ścieków. W komorze napowietrzania dzięki pracy osadu czynnego i złoża biologicznego następuje oczyszczanie ścieków,
a opadające na dno cząsteczki stałe są ponownie podrywane ku górze przez powietrze. Z komory wewnętrznej osad czynny trafia do komory zewnętrznej (sadnika wtórnego), gdzie sedymentuje, a oczyszczone ścieki wypływają z oczyszczalni poprzez koryto z przelewem pilastym.

Typoszereg  4 oczyszczalni NV stanowi idealne rozwiązanie dla:

  • budynków mieszkalnych
  • wiejskich szkół
  • ośrodków zdrowia
  • lecznic
  • punktów gastronomicznych
  • ośrodków kempingowych
  • wielu innych obiektów, dla których zastosowanie indywidualnej oczyszczalni jest jedynym rozwiązaniem gospodarki ściekowej

 

Traidenis, po montażu Traidenis, po montażu 2

 

Modyfikacje oczyszczalni NV


NV-a - Urządzenie składa się z dwóch komór znajdujących się w jednym zbiorniku. Ścieki wpływające do urządzenia trafiają do wewnętrznej, środkowej  komory, gdzie mieszane są za pomocą powietrza. Powietrze dostarczane jest za pomocą dmuchawy membranowej.  Oczyszczanie ścieków jest możliwe dzięki pracy osadu czynnego który odżywia się substancjami zawartymi w ściekach.  Z komory napowietrzania osad  czynny trafia do komory zewnętrznej (osadnik wtórny) gdzie sedymentuje, a oczyszczane ścieki wypływają z oczyszczalni poprzez koryto z przelewem pilastym. Osad nadmierny usuwany jest za pomocą wozu asenizacyjnego.

NV-m -  urządzenie  te różni się od modyfikacji oczyszczalni typu „a” tym, że posiada worek filtracyjny zawieszony wewnątrz oczyszczalni ścieków. Worek wypełnia osad nadmierny, który można usunąć ze zbiornika oczyszczalni. Pozwala to na własną regulację wypróżniania worków i oszczędności z tytułu rezygnacji z wozu asenizacyjnego.

NV-t - system ten charakteryzuje się sposobem usuwania osadu nadmiernego bezpośrednio do zagęszczacza  osadów. Osad czynny usuwany jest do zagęszczacza osadów za pomocą pompy mamutowej. Wody nadosadowe z zagęszczacza wracają do oczyszczalni ścieków. Zagęszczony osad  jest wybierany wozem  asenizacyjnym.

 

Traidenis, modyfikacje


Zalety

  • Wysoka redukcja zanieczyszczeń (do 98% eliminacji BZT5)

  • Posiada certyfikat CE oraz spełnia wymagania normy PN EN 12566-3:2005+A2:2013

  • Niskie koszty eksploatacji

  • Bezzapachowa i cicha praca oczyszczalni

  • Brak elementów ruchomych, wymagających stałego nadzoru oraz kontroli

  • Jedynym elementem elektrycznym jest energooszczędna dmuchawa. Brak sterowników, elektrozaworów, pomp zużywających prąd i wymagających kosztownych serwisów

  • 3 wysokości korpusu górnego oczyszczalni umożliwiają jej zagłębienie poniżej 1,2 m bez stosowania przepompowni ścieków

  • Oczyszczone ścieki są bezbarwne i bezwonne

  • Proste metody usuwania osadu

  • Bardzo mała powierzchnia montażu

  • Możliwość montażu w każdych warunkach gruntowo-wodnych

  • Możliwość montażu pod terenem przejezdnym

  • Brak konieczności posiadania fachowej wiedzy i sprawowania nadzoru nad zastosowaną technologią (okresowe przeglądy raz, dwa razy w roku, może dokonać osoba, która zapozna się uważnie z instrukcją obsługi i eksploatacji)

  • Długa żywotność urządzeń (oczyszczalnia wykonana jest z laminatu, czyli żywicy wzmocnionej włóknem szklanym)

  • 20-LETNIA GWARANCJA


Wady


Oczyszczalnie ścieków typu NV przeznaczone są do oczyszczania wyłącznie ścieków bytowo-gospodarczych.
Do oczyszczalni nie mogą trafić:
    • ścieki powierzchniowe: z dachu, powierzchni utwardzonych itp.
    • ścieki z garażu i innych pomieszczeń o charakterze niemieszkalnym
    • woda z basenów lub innych zbiorników o objętości większej niż 1 m³
    • substancje chemiczne (takie jak: produkty ropopochodne, nawozy mineralne i środki ochrony roślin itp.)

Oczyszczalnia do prawidłowej pacy wymaga ciągłego napowietrzania. Długotrwałe przerwy w dostawie powietrza (powyżej 10 godzin) mogą zakłócać pracę oczyszczalni. W skrajnych przypadkach, gdy tlen do oczyszczalni nie będzie dostarczany przez dłuższy okres (np. powyżej 2 dni) może doprowadzić do zagnicia ścieków. Wymagane jest wtedy opróżnienie urządzenia i ponowne uruchomienie (użytkownik jest w stanie samodzielnie, ponownie uruchomić oczyszczalnię).


Projekt, montaż i eksploatacja


Zgłoszenie oczyszczalni NV do starostwa powinno zawierać opis i mapkę z oznaczeniem umiejscowienia oczyszczalni.

Osadzenie zbiornika polega na wykonaniu odpowiedniego wykopu zgodnego z gabarytami oczyszczalni, wypoziomowaniu zbiornika, wykonaniu obsypki piaskiem pozbawionym ostrych kamieni. Z uwagi na bardzo mocny korpus oczyszczalni wykonany z żywicy poliestrowej urządzenie nie wymaga stosowania obsypki cementowo-piaskowej, co znacznie obniża koszt montażu.

Podstawową czynnością eksploatacyjną jest okresowe sprawdzanie stężenia osadu czynnego w komorze napowietrzania reaktora biologicznego w sposób podany w Instrukcji montażu i eksploatacji. Usuwanie nadmiaru osadu odbywa się za pomocą wozu asenizacyjnego lub przy dodatkowym wyposażeniu za pomocą erliftu.
Prawidłowość pracy oczyszczalni ścieków typoszeregu NV należy sprawdzać regularnie zgodnie z Instrukcją montażu i eksploatacji dostarczoną przez firmę „TRAIDENIS-POL” Sp. z o.o. wraz z każdą oczyszczalnią.

Obsługa okresowa oczyszczalni polega na dokonywaniu przeglądu komory napowietrzania, sprawdzaniu czy ścieki posiadają odpowiedni kolor zgodny ze wskazaniami zawartymi w instrukcji montażu i eksploatacji oraz upewnienia się, czy kompresor działa bez zakłóceń. Koszty eksploatacji ściśle wiążą się poborem energii do dmuchawy.

Urządzenie nie posiada żadnych ruchomych elementów, lub części elektrycznych wewnątrz zbiornika, co minimalizuje możliwość wystąpienia awarii. Osad z oczyszczalni NV winien być usuwany około 1 -2 razy w ciągu roku.

 

Oferta w technologii osadu czynnego ze złożem biologicznym:


Osad czynny ze złożem biologicznym

 


Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków - Osad czynny (SBR)

Oczyszczalnia z osadem czynnym SBR (Sequencing Batch Reactor)

 

Oczyszczalnie SBR to zaraz po oczyszczalniach drenażowych – najpopularniejsze rozwiązanie oczyszczania w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Główne procesy biologiczne zachodzą w jednym lub dwóch zbiornikach (w zależności od producenta). SBR po polsku nazywana jest oczyszczalnią z osadem czynnym w systemach porcjowych.
Oczyszczanie ścieków w technologii SBR zamyka się w jednym cyklu i jest stale powtarzane.
Proces SBR składa się z różnych etapów roboczych, które odbywają się sekwencyjnie jeden po drugim i wykonywane są co najmniej raz dziennie: napowietrzanie, sedymentacja i odprowadzenie ścieku oczyszczonego. Po zakończeniu trzeciego etapu, proces oczyszczania rozpoczyna się na nowo od pierwszej fazy.
Dopływ ścieku w technologii SBR może być ciągły lub sekwencyjny. Dziennie wykonywane są dwa cykle robocze. Możliwe jest indywidualne ustawienie czasów załączania oczyszczalni przez firmę wykonującą serwis. Kiedy wymieniony zestaw procesów skończy się – oczyszczalnia jest gotowa do następnego cyklu.



Procesy cyklu

  • napełniania (kiedy wstępnie oczyszczony ściek trafia do komory, gdzie są zatrzymywane substancje stałe)
  • napowietrzania i mieszania (którego zadaniem jest napowietrzenie ścieku i stworzenie warunków idealnych oczyszczaniu)
  • sedymentacji (kiedy osad opada na dno zbiornika, a oczyszczony ściek znajduje się na górze)
  • oraz dekantacji i usuwania osadu, gdy następuje wypompowanie ścieku oczyszczonego do rowu, rzeki a nadmierny osad zostaje usunięty.

 


Producenci biologicznych oczyszczalni w technologii SBR


 

Zalety

  • minimalne zużycie energii elektrycznej

  • niskie koszty wywozu nieczystości

  • praca urządzenia w pełni zautomatyzowana i praktycznie bezobsługowa

  • monitoring pracy urządzenia za pomocą wbudowanego modułu GPS [opcja]

  • brak emisji nieprzyjemnych zapachów

  • automatyczne przejście w tryb urlopowy w przypadku wyjazdu

  • brak konieczności stosowania dodatkowych biopreparatów

  • odporność na chwilowe przeciążenia i braki w dopływie ścieków

  • cykliczna praca urządzenia

  • wysoki stopień redukcji zanieczyszczeń

  • możliwość odprowadzenia ścieków do rowu


Projekt, montaż i eksploatacja


Montaż oczyszczalni zajmuje 1-2 dni w zależności od projektu i zakresu robót ziemnych. Na początku ważne jest przygotowanie terenu.

Wykopanie odpowiedniego dołu, zabezpieczenie boków, stworzenie stałej podbudowy – to niezbędne czynności, dzięki którym instalacja oczyszczalni zakończy się powodzeniem. Bardzo ważne dla całego systemu jest prawidłowe wykonanie przyłącza budynku. Należy zadbać by materiały stosowane do jego wykonania spełniały wymagania wytrzymałościowe dla obciążeń jakie będą przenosić - np. ruchu kołowego. Odpowiednie przygotowanie podłoża i zagęszczenie zasypki pozwoli w przyszłości uniknąć osiadania gruntów i załamania na rurociągu.
Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić czy zbiornik podczas transportu i rozładunku  nie uległ uszkodzeniu. Bezwzględnie zabrania się toczenia zbiornika po gruncie kamienistym bądź używania do rozładunku zawiesi mogących uszkodzić korpus oczyszczalni. Zbiornik należy posadowić w wykopie o wymiarach o 0.25 m szerszych od wymiarów zbiornika, zachowując równą warstwę materiału wypełniającego. Pozostawianie na dnie kamieni czy wystających korzeni lub innych przedmiotów mogących uszkodzić zbiornik jest niedopuszczalne. Sposób przygotowania podłoża jest ściśle uzależniony od warunków gruntowo-wodnych oraz głębokości posadowienia zbiornika. W przypadku instalacji oczyszczalni na podłożu nienośnym, grunt należy wymienić i zastąpić go mieszanką piachu stabilizowanego cementem w odpowiednich proporcjach. Zalecana się stosowanie stabilizacji o parametrach 5 Mpa. Zbiornik należy starannie systematycznie obsypywać materiałem luźnym wolnym od cząstek gliny kamieni i jednocześnie napełniać wodą.
Czynności te nie mogą być wykonane jedna po drugiej. Wykopów wokół zbiorników z tworzyw sztucznych nie należy zagęszczać mechanicznie. Warstwy stabilizujące zbiornik powinny osiąść naturalnie pod własnym ciężarem. Proces można przyśpieszyć polewając grunt wodą. W przypadku korzystnych warunków gruntowo-wodnych dopuszcza się stosowanie zasypki z gruntu niespoistego pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody producenta. Nie wolno zagłębiać oczyszczalni poniżej wartości podanych na tabliczce znamionowej urządzenia. Ponadto montaż zbiorników pod jezdnią bez dodatkowych zabezpieczeń jest zabroniony. W takich przypadkach niezbędne jest wykonanie dodatkowego projektu posadowienia zbiornika, dostosowane do warunków obciążenia. Ważne będzie dokładne oszacowanie możliwych obciążeń stałych i dynamicznie zmiennych.

Montaż szafy sterowniczej powinien zawsze być wykonywany przez osoby do tego uprawnione. Urządzenie sterujące wewnątrz rozdzielni nie wymaga skomplikowanych czynności. Przewody powietrza należy połączyć kolorami i zabezpieczyć opaską metalową przed zsunięciem. Ponadto przewody biegnące pod powierzchnią terenu muszą być odpowiednio zabezpieczone przed zgnieceniem. Niedopuszczalne jest pozostawianie otwartych przewodów osłonowych, łączących zbiornik oczyszczalni i szafę sterowniczą. Aby zabezpieczyć urządzenie sterujące przed działaniem oparów żrących, należy co najmniej wolne przestrzenie zatkać pianą poliuretanową.
Przed przystąpieniem do uruchomienia instalacji należy sprawdzić czy zbiornik jest zalany wodą oraz czy przewody powietrza nie osunęły się podczas prac montażowych. Samo uruchomienie sterownika odbywa poprzez włączenia instalacji do prądu. W dalszym etapie należy postępować zgodnie komunikatami pojawiającymi się na wyświetlaczu sterownika. Po ustawieniu daty urządzenie wchodzi w tryb rozruchowy, który w zależności od pory roku może trwać nawet do 90 dni. Po odpowiednim przyroście osadu czynnego, oczyszczalnia powinna osiągnąć odpowiednią skuteczność redukcji zanieczyszczeń.


Czynności eksploatacyjne ograniczają się do wywozu raz w roku osadu oraz zgodnie instrukcją producenta dmuchawy – czyszczenia  filtra co 3-6 miesięcy.

 


Osad czynny SBR

 


Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków - Osad czynny i złoże nieruchome (SBHR)

Oczyszczalnie przepływowe z osadem czynnym oraz złoża nieruchomego (inaczej SBR hybryda) ma w swojej ofercie firma Roth Polska. Ich produkt Micro-Step Twinbloc to w pełni biologiczna, przydomowa oczyszczalnia ścieków, przebadana według EN 12566-3+A2). Procesy technologiczne w oczyszczalni realizowane są
w reaktorze SBR (Sequencing Batch Reactor).


Oczyszczalnia w zależności od wielkości zestawu bazuje na dwóch lub jednym 3-komorowym zbiorniku
PE-HD Twinbloc 5000 l. Procesy technologiczne realizowane są w następujący sposób:

Oczyszczanie wstępne


Ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego grawitacyjnie doprowadzane są do komory wstępnego oczyszczania. Tu następuje oddzielenie substancji osadzających się od pozostałych ścieków. Komora wstępna stanowi równocześnie obszar buforowy dla tymczasowo występujących większych ilości ścieków, na przykład po kąpieli w wannie lub w wyniku krótkotrwałego zwiększenia ilości użytkowników oczyszczalni. Ścieki poddane wstępnej obróbce zostają wprowadzone poprzez sterowany czasowo podnośnik ciśnieniowy w kilku równych partiach do biologicznej części zbiornika.

 

Oczyszczanie biologiczne


Dno zbiornika komory biologicznej wyposażone jest w rurowy napowietrzacz, dzięki czemu ścieki cyklicznie poddawane są natlenianiu. W taki sposób następuje stymulacja i tworzenie się populacji mikroorganizmów. Dodatkowy generator biomasy zanurzonego złoża nieruchomego, składający się z dużej ilości profilowanych wielkopowierzchniowych płaszczyzn z tworzywa sztucznego, zapewnia dodatkową powierzchnię do porastania aktywnych mikroorganizmów podczas oczyszczania ścieków. Nagromadzony osad czynny doprowadzany jest mechanicznie do nisko położonego napowietrzacza rurowego. Podczas ponownego uruchomienia procesu napowietrzania, osad czynny zostaje ponownie wprawiony w ruch, co eliminuje obszary martwe oraz odkładanie się osadów przefermentowanych.
Na etapie biologicznym zainstalowany jest pneumatyczny podnośnik cieczy, który recyrkuluje zbędną masę czynną ze strefy biologicznej do strefy wstępnego oczyszczania. Napowietrzanie i uruchomienie podnośników cieczy następuje poprzez zoptymalizowaną pod względem energii dmuchawę membranową. Funkcje uruchomienia dmuchawy i podnośników pneumatycznych realizowane są poprzez układ sterowania.


W dalszym etapie procesu oczyszczania, mieszanka ścieków i osadu płynie swobodnie poprzez rurę zanurzeniową do oczyszczania wtórnego.

Oczyszczanie wtórne


Strefa oczyszczania wtórnego odseparowana jest od strefy biologicznej ścianą oddzielającą. Wpływające zawiesiny koloidalne i cząstki osadu czynnego osadzają się automatycznie dzięki owalnej konstrukcji zbiornika. Nadmierny osad zostaje jednak zatrzymany przed odpływem przez dodatkowo umieszczoną rurę separacyjną DN 300 i recyrkuluje cyklicznie do strefy wstępnego oczyszczania kilka razy w tygodniu. Pozostałe oczyszczone ścieki w rurze separacyjnej kierowane są swobodnie do odpływu, a następnie na zewnątrz do strefy infiltracji.

Zalety

  • Monolityczny, szczelny zbiornik oczyszczalni

  • Duża objętość komory oczyszczania wstępnego 2200 l.

  • Nie wymaga dodawania biopreparatów

  • Cykl urlopowy niweluje koszty zużycia energii

  • Zestawy oczyszczalni są fabrycznie złożone

  • 20 letni okres gwarancyjny dla zbiornika oczyszczalni na wady wynikłe z procesu produkcji

  • Dodatkowa powierzchnia w postaci generatora biomasy do porastania aktywnych mikroorganizmów, uaktywnianych podczas oczyszczania ścieków

  • Sterownik umożliwia przywrócenie ustawień fabrycznych

  • Zachowanie skuteczności oczyszczania możliwe jest już przy najmniejszym obciążeniu w ilości 40 l/d ścieków na osobę.


Wady

  • Konieczność doprowadzenia instalacji elektrycznej do zasilania urządzeń (sterownik i kompresor)

  • Konieczność regularnej kontroli i wywożenia osadu raz na rok

  • Przy montażu z dala od szlaków komunikacyjnych utrudniony wywóz osadów nadmiernych

  • Posadowienie w gruntach o bardzo dobrej i dobrej przepuszczalności

  • Możliwość instalacji tylko na obszarach bez wód gruntowych

  • Konieczność wykonywania czynności serwisowych kompresora (m. in. czystość filtra co 3 miesiące)

  • Gabaryty zbiornika Twinbloc wymagają znacznej objętości wykopu.

 

Projekt, montaż i eksploatacja


Przydomowa oczyszczalnia Roth Micro-Step Twinbloc przeznaczona jest do oczyszczania ścieków bytowych
w gospodarstwach domowych i występuje w zestawach do 4-ech, 6-ciu, 8-miu i 12-stu mieszkańców, co odpowiednio daje wydajność od 0,6-1,8 m3/d (przy założeniu jednostkowego zużycia ścieków na jednego mieszkańca w ilości 150 dm3/d) oraz odpowiednio jeden zbiornik 3-komorowy 5000 l lub dwa. Oczyszczalnia stanowi urządzenie z eliminacją węgla oraz dodatkową nitryfikacją, co zapewnia klasę C i N oczyszczania wody na odpływie.

Zestawy oczyszczalni są wstępnie fabrycznie złożone, co oznacza, że czynności montażowe ograniczone są do typowych prac budowlanych – wykonania wykopu i zainstalowania niezbędnych przewodów dopływowych i odpływowych, a w instalacji dla 8-miu i 12-stu mieszkańców, także przewodów połączeniowych pomiędzy dwoma zbiornikami. Trwają one z reguły do 2 dni roboczych.

Oczyszczalnia Micro-Step Twinbloc jest w zasadzie bezobsługowa.
Ewentualne czynności eksploatacyjne ograniczone są jedynie do cyklicznych, ogólnych przeglądów kompletnej instalacji:

    • kontrola funkcjonowania dmuchawy i napowietrzacza (w studzience strefy biologicznej zbiornika musi występować możliwość zaobserwowania tworzenia się pęcherzyków);
    • kontrola funkcjonowania dmuchawy i podnośników osadu (w celu zapewnienia niezakłóconego odpływu z podnośnika osadu na końcu rury do zwrotnego prowadzenia osadu musi występować możliwość zaobserwowania wyciekania wody do oczyszczania);
    • kontrola sterownika pod względem występowania ewentualnych komunikatów o błędach i alarmach;
    • kontrola poziomu osadu i ewentualny wywóz po ok. roku eksploatacji, w przypadku gdy jego ilość przekroczy 50% wysokości napełnieniowej osadnika wstępnego.

Oferta w technologii osad czynnego ze złożem nieruchomym SBHR:


Osad czynny ze złożem nieruchomym SBHR






 


Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków - Tlenowa sekwencyjna ze zintegrowaną stabilizacją osadu ściekowego (SSB)

Technologia przydomowej oczyszczalni ścieków ponownie reprezentowanej przez firmę Roth MicroStar określana jako SSB – sequential stabilizing activated sludge proces = sekwencyjny stabilizujący proces oczyszczania metodą osadu czynnego (jest to termin zgodny z klasyfikacją Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej DIBt).
Oprócz standardowego tlenowego oczyszczania ścieków, dochodzi w niej również do napowietrzenia osadów (umożliwia to rurowy napowietrzacz umiejscowiony w obu komorach technologicznych jednocześnie).


Układ technologiczny oczyszczalni zawiera się w jednym dwukomorowym zbiorniku z polietylenu o pojemności 3000 l. W wydzielonych ścianą komorach zachodzi cykliczne oczyszczanie ścieków metodą osadu czynnego w procesie spiętrzania, jak również separacja osadu, jego stabilizacja i gromadzenie. Wszystkie procesy oczyszczania realizowane są w ramach regularnego cyklu, programowanego za pomocą urządzenia sterującego.

Jeden cykl oczyszczania składa się z następujących faz:

Napowietrzanie: oczyszczanie ścieków (natlenianie aerobowe, nitryfikacja aerobowa i denitryfikacja beztlenowa)
Ścieki z gospodarstwa domowego doprowadzane są grawitacyjnie do osadnika wstępnego (2000 l)
- pierwsza komora zbiornika. Tutaj rozpoczyna się już wstępne biologiczne oczyszczanie ścieków, jak również proces denitryfikacji i zatrzymania grubych zawiesin. Związki organiczne ulegają rozkładowi przy udziale tlenu i dzięki obecności mikroorganizmów zawartych w osadzie czynnym. Napowietrzacz rurowy umieszczony na dnie komory dostarcza znajdujący się w powietrzu tlen niezbędny do rozkładu składników ścieków. Napowietrzanie odbywa się w sposób przerywany, tak aby odpowiednia ilość powietrza została dostarczona przy niewielkim nakładzie energii. W instalacji powstaje atmosfera aerobowa. Napowietrzanie powoduje jednocześnie dobre przemieszanie w obu komorach całej instalacji.
Wstępnie biologicznie oczyszczone ścieki przedostają się grawitacyjnie do drugiej komory zbiornika przez okrągły otwór w ściance dzielącej.

Osadzanie: funkcja oczyszczania wtórnego
W drugiej komorze zbiornika (1000 l) odbywa się dodatkowe biologiczne oczyszczanie ścieków przy udziale tlenu. Ze względu na cykliczne sterowanie faz, komora druga pełni również rolę osadnika wtórnego. Po zakończeniu fazy napowietrzania, osad czynny znajdujący się w komorze, opada na dno. W górnej części komory natomiast powstaje strefa czystej wody.

Odpompowywanie: odprowadzenie oczyszczonej wody
Po zakończeniu fazy sedymentacji, zbędny osad recyrkuluje do pierwszej komory, a oczyszczona woda zostaje wypompowana do odbiornika. Następnie rozpoczyna się kolejny cykl.
Procesy technologiczne sterowane są elektronicznie za pośrednictwem regulatora z wyświetlaczem LCD.
W chwili uruchamiania urządzenie jest nastawiane na maksymalną dopuszczalną liczbę mieszkańców i to jest jedyna wymagana czynność konfiguracji. W przypadku krótszych okresów zwiększonej eksploatacji lub dłuższych okresów zmniejszonej eksploatacji, zmiana ustawienia liczby użytkowników nie jest potrzebna. Błędy w pracy urządzenia zgłaszane są sygnałami optycznymi i dźwiękowymi. Wbudowany odrębnie zasilany moduł alarmowy pozwala sygnalizować optycznie i akustycznie brak napięcia w instalacji oraz archiwizować liczbę przepracowanych godzin z możliwością odczytania w razie potrzeby.

Zalety

  • Jeden zbiornik zestawu przydomowej oczyszczalni

  • Stabilizacja tlenowa osadu ściekowego

  • Brak procesów gnicia

  • Brak nieprzyjemnych zapachów

  • Zredukowane koszty eksploatacji poprzez brak częstych kosztownych wywozów osadu (3-4 razy rzadziej niż w tradycyjnym reaktorze SBR).

Wady

  •  Konieczność doprowadzenia instalacji elektrycznej do zasilania urządzeń (sterownik i kompresor)

  • Montaż z dala od szlaków komunikacyjnych

  • Posadowienie w gruntach o bardzo dobrej i dobrej przepuszczalności

  • Możliwość instalacji tylko na obszarach bez wód gruntowych

  • Konieczność wykonywania czynności serwisowych kompresora (m. in. czystość filtra co 3 miesiące).

Projekt, montaż i eksploatacja

Zestaw kompaktowej oczyszczalni Roth MicroStar przeznaczony jest do oczyszczania ścieków bytowych max 0,6 m3/d w gospodarstwach domowych. Deklarowana max przepustowość zestawu oczyszczalni Roth MicroStar została określona i przebadana w oparciu o jednostkową ilość ścieków przypadającą na
1 mieszkańca w ilości 150 dm3/d, jako średnia wartość przeciętnych norm zużycia wody dla domów z wodociągiem, wc, łazienką i dostawą ciepłej wody z elektrociepłowni, kotłowni osiedlowej lub blokowej –zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie norm zużycia wody. Przy założeniu jednostkowego zużycia ścieków na 1 mieszkańca w ilości 150 dm3/d, zestaw oczyszczalni Roth MicroStar o deklarowanej max wydajności 0,6 m3/d, może obsłużyć 4 mieszkańców. Natomiast w przypadku założenia mniejszego niż 150 dm3/d jednostkowego zużycia ścieków na 1 mieszkańca, zestaw oczyszczalni Roth MicroStar może odpowiednio obsłużyć większą liczbę mieszkańców pamiętając, aby nie została przekroczona deklarowana max wydajność zestawu 0,6 m3/d.
Przydomowa oczyszczalnia Roth MicroStar została skontrolowana w notyfikowanym laboratorium na zgodność z normą zharmonizowaną EN 12566-3+A2 z oznakowaniem CE w zakresie sprawności oczyszczania, wodoszczelności, stabilności oraz wytrzymałości. Oczyszczalnia stanowi urządzenie z eliminacją węgla i denitryfikacją, co zapewnia klasę wody na odpływie C i D.
Zestaw oczyszczalni jest wstępnie fabrycznie przygotowany do posadowienia w wykopie i zainstalowania niezbędnych przewodów dopływowych i odpływowych. Przed przystąpieniem do instalacji systemu należy sprawdzić zarówno przydatność strukturalną gruntu, jak również poziom wód gruntowych, ewentualnie możliwość odwodnienia terenu.

Montaż oczyszczalni zajmuje około 1-2 dni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków Roth MicroStar jest w zasadzie bezobsługowa. Ewentualne czynności eksploatacyjne ograniczone są jedynie do cyklicznych, ogólnych przeglądów kompletnej instalacji:

    • kontrola funkcjonowania dmuchawy i napowietrzacza (w studzience osadnika wstępnego
i biologicznego zbiornika musi występować możliwość zaobserwowania tworzenia się pęcherzyków);
    • kontrola funkcjonowania dmuchawy i podnośników ciśnieniowych;
    • kontrola sterownika pod względem występowania ewentualnych komunikatów o błędach i alarmach;
    • kontrola poziomu osadu i ewentualny wywóz po ok. 3-5 lat eksploatacji, w przypadku gdy jego ilość przekroczy 50% wysokości napełnieniowej osadnika wstępnego.

 

Oferta w technologii Osadu czynnego ze zintegrowaną stabilizacją tlenową:


Osad czynny ze zintegrowaną stabilizacją tlenową

 


Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków - Drenażowe

Oczyszczalnie drenażowe to jedna z najprostszych technologii oczyszczania ścieków.
Na całą instalację składają się: osadnik gnilny, rury rozsączające, rury rozdzielające, kominki wentylacyjne, studzienka rozdzielająca ścieki na kilka rurociągów rozsączających.
Oczyszczanie ścieków w technologii drenażowej następuje w osadniku gnilnym, gdzie ścieki są wstępnie oczyszczane.
Następnie trafiają do studzienki rozdzielczej, dzięki której są równomiernie rozprowadzane do rur drenażowych.
Ułożone w ziemi rury drenażowe rozsączają ściek do gruntu, a tam zachodzi dalszy proces oczyszczania w warunkach tlenowych.
Stały dostęp powietrza, kierowany z kominka wentylacyjnego jest niezbędny do prawidłowego oczyszczania ścieków i zachodzenia reakcji biologicznych, w efekcie do gruntu odprowadzana jest woda zgodna z normami tzw. po-ściekowa.

Ta technologia idealnie sprawdza się na dużej powierzchni działkach, niskim poziomie wód gruntowych i dobrze przepuszczalnym gruncie: żwirowym, piaszczystym lub gliniano-piaszczystym, w innych wypadkach można się wspomóc nasypem filtracyjnym.

Schemat oczyszczalni drenażowej firmy MARSEPLAST

 

Zalety

  • Bez zużycia prądu

  • Prosta w obsłudze i eksploatacji

  • Bezpieczna dla środowiska, nie uwalnia szkodliwych substancji

  • Inwestycja uzasadniona ekonomicznie.

Wady

  • Duża powierzchnia zabudowy, nie nadaje się na małe działki

  • W przypadku zaniedbania dosypania bakterii odczuwalny jest „smrodek”

  • Niedoczyszczony ściek z osadnika gnilnego, który dostanie się do rur drenażowych może spowodować zapychanie przepuszczalności podłoża filtracyjnego (kolmatacja)

  • Przy nieprawidłowej eksploatacji zapychanie filtra i rur drenujących

  • Po kilku latach użytkowania – niezbędna jest wymiana gruntu pod rurami drenującymi ściek.

 

Projekt, montaż i eksploatacja


Oczyszczalnia ścieków w technologii drenażowej może być zamontowana samodzielnie lub przez fachowców. Należy się dowiedzieć, który z producentów zachowuje gwarancję przy samodzielnym montażu, a który nie. Jeżeli zrealizuje się montaż zgodnie z instrukcją przekazaną przez producenta, gwarancja na zbiornik jest zachowana. Montaż oczyszczalni trwa do 2 dni (w zależności od wielkości i wykonawcy termin może się wydłużyć).
Przy eksploatacji należy pamiętać o wywozie osadów z osadnika (raz na 2 lata), czyszczeniu filtra 2 razy do roku oraz comiesięcznym dosypywaniu biopreparatów dla usprawnienia procesu oczyszczania. Niektóre lektury polecają również dwa razy do roku przepłukanie rur drenażowych. Wtedy będziemy mieli pewność, że rury są czyste, mimo, że częściowo wybijamy przez to bakterie czyszczące ścieki.

 

 

Kontakt

 

Zapytaj nas o wycenę
i dostępne technologie

Skontaktuj się z nami, aby ustalić szczegóły i dokonać transakcji

 Tel: +48 600 243 430

biuro@michnor.pl

 

Formularz kontaktowy

Twój adres poczty elektronicznej

Wiadomość

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu wysłania informacji handlowej.
Zapoznałem się z informacją o Administratorze i przetwarzaniu danych.

 

 

MICHNOR Sp. z o.o.
ul. Świętokrzyska 30 lok. 63
00-116 Warszawa
REGON: 362692902
NIP: 5252632021

KRS: 0000578936
Kapitał zakładowy: 50 000,00 zł

 

Aby dodać produkt do koszyka, zaloguj się.

Twój adres poczty elektronicznej Wiadomość

Twój adres zostanie użyty jedynie do zwrotnego kontaktu.

Wykorzystujemy pliki cookie, które są zapisywane w Twojej przeglądarce.
Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.
Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności